Bebe
Bine ai venit!

Ne-am mutat cu tot cu activitati, jucarii si concursuri in casuta noua:

http://www.bebelogic.ro/index

Te asteptam cu drag!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bebe
Bine ai venit!

Ne-am mutat cu tot cu activitati, jucarii si concursuri in casuta noua:

http://www.bebelogic.ro/index

Te asteptam cu drag!
Bebe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CONTACT Bebelogic

Candle & Style - Lumanari deosebite
Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Lumanari1-1
Portal - Jucarii educative
Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Calcutrasuradelemncucuburicifresilitere-2
Facebook
Google
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Concurs: "O activitate pe tema Toamna"
Scris de natyfilippus Lun Dec 05, 2011 4:55 am

» concurs organizat de BOKO - o campanie naţională de promovare a lecturii pentru copii
Scris de Adakale Mier Noi 16, 2011 12:17 pm

» Concurs: "O mica creatie din materiale din natura"
Scris de natyfilippus Dum Noi 06, 2011 4:02 am

» Concurs Bebelogic - "Colectia mea de materiale din natura"
Scris de natyfilippus Dum Oct 02, 2011 3:13 am

» Concurs Bebelogic - O activitate pe tema "Fructe"
Scris de natyfilippus Vin Sept 09, 2011 9:42 pm

Bebelogic on Facebook
Bebelogic Jucarii Din Lemn




Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  IconBebelogic-2

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

4 participanți

In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Dum Mai 08, 2011 10:06 am

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat
05.05.2011

Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, consecvent obiectivului de a asigura o desfăşurare corectă şi echitabilă a examenului naţional de bacalaureat şi adept al principiului transparenţei, invită asociaţiile de părinţi şi societatea civilă să desemneze observatori care să monitorizeze organizarea şi desfăşurarea acestui examen.

Potrivit Metodologiei de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat 2011, aprobată prin Ordinul de ministru nr. 4799/31.08.2010, observatorii pot monitoriza pregătirea examenului de bacalaureat (stabilirea, prin tragere la sorţi a componenţei comisiilor, realizarea instruirii generale a membrilor comisiilor, instruirea asistenţilor din centrele de examen, verificarea sălilor de examen), desfăşurarea acestuia (prezenţa în săli ca asistenţi în timpul desfăşurării probelor, inclusiv monitorizarea situaţiilor de susţinere a examenului în condiţii speciale) şi pot sesiza eventualele încălcări ale prevederilor metodologiei. În activitatea de monitorizare, observatorii vor fi în permanenţă însoţiţi de un membru al comisiei.

Pentru a putea participa cu observatori la examenul de bacalaureat, asociaţiile de părinţi constituite conform legii şi organizaţiile nonguvernamentale care au activitate relevantă în domeniul educaţiei vor adresa Comisiei de bacalaureat judeţene/a Municipiului Bucureşti o solicitare scrisă, oficială, până la data de 1 iunie 2011. Solicitarea va include şi asumarea faptului că persoanele nominalizate sunt eligibile, îndeplinind condiţia de a nu avea soţul/soţia, o rudă sau un afin de până la gradul al IV-lea inclusiv, printre candidaţii care participă la examenul de bacalaureat în respectiva sesiune şi care se angajează să respecte prevederile legislaţiei în vigoare şi ale metodologiei de organizare şi desfăşurare a bacalaureatului.

Observatorii acreditaţi de Comisia de bacalaureat judeţeană/a Municipiului Bucureşti vor primi informaţii, din partea reprezentantului comisiei judeţene/a Municipiului Bucureşti, legate de prevederile relevante în vigoare pentru examenul de bacalaureat (lege, metodologii, proceduri, note etc. În cadrul instruirii, aceştia vor semna declaraţii-tip, prin care îşi asumă cunoaşterea şi respectarea întocmai a prevederilor metodologiei şi procedurile stabilite de Comisia de bacalaureat judeţeană/a Municipiului Bucureşti pentru accesul observatorilor în spaţiile în care se desfăşoară examenul de bacalaureat, inclusiv acceptarea faptului că, în centrele de bacalaureat, nu vor avea asupra lor materiale nepermise, de tipul: telefoane mobile, orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare, precum şi dicţionare, manuale şcolare, culegeri, ziare, reviste, cărţi etc.

Comisia de bacalaureat judeţeană/a Municipiului Bucureşti va elabora lista nominală a observatorilor acceptaţi, pe care o va transmite fiecărui centru de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale şi fiecărui centru de examen şi va elibera, până la data de 5 iunie 2011, adeverinţe nominale pentru fiecare observator. Observatorii vor avea acces în centrele de examen numai însoţiţi de un membru al comisiei delegat de preşedintele acesteia şi doar în baza adeverinţei şi a unui act de identitate. Potrivit Metodologiei de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat 2011, vor fi acceptaţi cel mult doi observatori/centru de bacalaureat/probă de examen.

În cadrul activităţii din centrele de bacalaureat, observatorilor le sunt interzise următoarele: să ia contact direct cu subiectele (vizual sau xerocopie etc.) înainte de afişarea acestora, să citească lucrările candidaţilor sau să discute cu aceştia în timpul probelor, să discute cu profesorii asistenţi în timpul probelor, să intervină în orice fel în activităţile din sălile în care candidaţii susţin probe de examen, să perturbe activitatea specifică pe care o desfăşoară comisiile, în conformitate cu atribuţiile prevăzute de metodologie pentru membrii acestora, respectiv să părăsească centrele de examen în care se desfăşoară probele scrise, înainte de ieşirea primului candidat din centru.

La încheierea activităţii, observatorul va redacta un raport scris, datat şi semnat, care va fi predat secretarului Comisiei de bacalaureat judeţeană/a Municipiului Bucureşti. Orice sesizare vizând eventualele nereguli identificate de observatori va fi comunicată de către aceştia preşedintelui comisiei din centrul de bacalaureat şi persoanei de contact. Persoana de contact va transmite imediat informaţia preşedintelui Comisiei de bacalaureat judeţeană/a Municipiului Bucureşti, care va lua măsuri de verificare şi remediere a eventualelor disfuncţionalităţi semnalate. Preşedintele comisiei de bacalaureat judeţene/a Municipiului Bucureşti va decide asupra oportunităţii informării Comisiei Naţionale de Bacalaureat. Sesizările şi propunerile observatorilor vor fi consemnate de preşedintele din fiecare centru în raportul cu privire la organizarea şi desfăşurarea examenului de bacalaureat, transmis Comisiei de bacalaureat judeţene/a Municipiului Bucureşti.

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/15164
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  krisztike Mar Mai 17, 2011 1:35 pm

Mi-ar placea sa fie si observatori la examenul de bacalaureat, de ce nu? Predau lb si lit romana si e tare greu, caci aici la noi majoritatea sunt maghiari si invata romana ca limba straina. Daca elevii nu stiu nimic, parintii dau vina pe profesori, in ochii lor copiii sunt foarte destepti. Ar fi bine sa fie prezenti la un examen oral, sa vada cat de mult stiu unii elevi care sunt in pragul facultatii.

krisztike

Mesaje : 18
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Mar Mai 17, 2011 11:36 pm

E bine ca ne spui si cum se vad lucrurile din interioriul sistemului.

Parintii mei erau in extrema cealalta, daca nu mergea treaba bine la o materie, eu eram de vina, niciodata profesorul...
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  ginye55 Mier Mai 18, 2011 1:12 am

Sara a scris:E bine ca ne spui si cum se vad lucrurile din interioriul sistemului.

Parintii mei erau in extrema cealalta, daca nu mergea treaba bine la o materie, eu eram de vina, niciodata profesorul...

Au apus demult acele vremuri. Acum "copilul meu e cel mai frumos, cel mai destept, cel mai cel....vina o poarta exclusiv cel de la catedra" Suspect

ginye55

Mesaje : 18
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  krisztike Mier Mai 18, 2011 8:18 am

Chiar ca asa e, noi purtam vina. Am avut parinti care au venit si ne-au zis ca nu ne ocupam destul de copii-copii de 17-18 ani, ca nu-i crestem bine. Un coleg i-a zis atunci ca noi trebuie sa-i educam, invatam, dar totusi parintele trebuie sa aiba rolul de a-i creste. Cei mai multi se scuza spunand ca lucreaza pana tarziu, iar copilul e acasa singur, dar are calculator....Atunci e crescut bine de tot, nu? Inlocuieste parintele.

krisztike

Mesaje : 18
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Joi Mai 19, 2011 6:44 am

Eu nu ii inteleg pe parintii care se asteapta ca scoala sa le educe copiii... pai daca te bazezi pe asta, te trezesti ca sunt educati mai mult de colegii lor, ca au o influenta mai mare asupra copillului...
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  krisztike Joi Mai 19, 2011 8:38 am

Asa este Sara, foarte adevarat..colegii au o foarte mare influenta-si nu intotdeauna buna. Eu predau la un grup scolar, unde sunt mai multi elevi saraci, din familii dezbinate, care nu sunt neaparat prosti, numai ca parintii n-au avut timp de ei.

krisztike

Mesaje : 18
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Joi Mai 19, 2011 11:12 am

krisztike a scris:Asa este Sara, foarte adevarat..colegii au o foarte mare influenta-si nu intotdeauna buna. Eu predau la un grup scolar, unde sunt mai multi elevi saraci, din familii dezbinate, care nu sunt neaparat prosti, numai ca parintii n-au avut timp de ei.
Si reusiti sa scoateti ceva din ei?
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  krisztike Joi Mai 19, 2011 11:17 am

Foarte putin...sunt unii elevi care sunt interesati de unele lectii, dar nu vor sa citeasca, nu sunt interesati de literatura, din pacate. Ecoul pe care il primim este: De ce sa invatam? Dvs ce puteti sa faceti cu facultatea..nu aveti salariu bun, loc de munca motivant....oricum numai cu smecherie si cunostinte poti sa faci ceva in viata. Acestea sunt ideile lor...nu total gresite, recunosc.

krisztike

Mesaje : 18
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Joi Mai 19, 2011 11:23 am

Recunosc si eu ca relatiile fac de multe ori cat zeci de ani de scoala, ma ciocnesc zilnic de chestia asta la serviciu...
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  ginye55 Joi Mai 19, 2011 9:20 pm

Sara a scris:Eu nu ii inteleg pe parintii care se asteapta ca scoala sa le educe copiii... pai daca te bazezi pe asta, te trezesti ca sunt educati mai mult de colegii lor, ca au o influenta mai mare asupra copillului...

Daca am retinut bine, pitica ta intra in clasa I la toamna....o sa te convingi singura de marea majoritate a parintilor.

ginye55

Mesaje : 18
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Joi Mai 19, 2011 10:44 pm

Daca am retinut bine, pitica ta intra in clasa I la toamna....o sa te convingi singura de marea majoritate a parintilor.

Adevarul e ca de cand am terminat scoala nu am prea am avut de-a face cu sistemul de invatamant decat din auzite, de la rude si prieteni. Eu am ramas un pic cu ideile "de moda veche"...

Baietelul meu ar putea intra la toamna in clasa I (implineste 6 ani in septembrie), dar am optat sa il mai lasam un an la gradi in grupa pregatitoare (mai ales ca el are unele probleme de vorbire, pe care speram sa le rezolvam pana la scoala).
Fetita are 2 si jumatate, la toamna intra in grupa mica.
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Mâine începe BAC-ul. Vezi ce păţeşti dacă eşti prins copiind

Mesaj  Sara Dum Iun 05, 2011 3:08 am

"Mâine începe BAC-ul. Vezi ce păţeşti dacă eşti prins copiind

Luni, începe examenul de bacalaureat cu evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română. Oficialii Ministerului Educaţiei au anunţat măsuri stricte pentru organizare şi desfăşurare, în scopul eliminării posibilităţilor de fraudă. Printre acestea, instalarea camerelor de luat vederi în cât mai multe săli de clasă.

Examenul de bacalaureat începe în 6-8 iunie cu evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, urmată în 8-10 iunie de evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă.

Proba D, de evaluare a compeţentelor digitale, era programată să înceapă în 13 iunie, dar MECTS a decis schimbarea datei pentru 10 iunie, întrucât zilele de 12 şi 13 iunie sunt libere cu ocazia Sărbătorii de Rusalii, potrivit Codului Muncii. Perioada alocată desfăşurării probei D se menţine la cinci zile.

Următoarea probă este cea de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională, care se va derula în intervalul 20-23 iunie.

Probele scrise de la bacalaureat încep în 27 iunie cu Limba şi literatura română, în 28 iunie este progamată testarea la Limba şi literatura maternă, în 29 iunie va fi susţinută proba obligatorie a profilului şi în 1 iulie proba la alegere a profilului şi specializării.

În 3 iulie vor fi afişate rezultatele, în 4 iulie vor putea fi depuse eventualele contestaţii, care vor fi rezolvate în 5 - 7 iulie, urmând ca în 8 iulie să fie afişate rezultatele finale.

Bacalaureat Big Brother

Ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, declara, în urmă cu o lună, că la examenele de bacalaureat din acest an nu se va mai copia şi avertiza că "dacă alţii nu vor fi vigilenţi", ce s-a întâmplat în vămi se va întâmpla şi în educaţie.

"Cuvântul cheie la bacalaureat este stabilitate. Conţinutul probelor şi modul de desfăşurare este cvasiidentic cu cel de anul trecut, mai puţin calendarul. Ca element de noutate au fost întărite măsurile care vizează politica MECTS de toleranţă zero faţă de fraudă. Cel mai puternic semnal de reformă, nu doar în educaţie şi în societate, este să avem toleranţă zero faţă de fraudă", a apus ministrul Educaţiei.

Funeriu a precizat că au fost luate câteva măsuri pentru eliminarea fraudei, solicitându-se inspectoratelor şcolare să asigure pentru organizarea bacalaureatului cât mai multe săli de clasă prevăzute cu camere de luat vederi.

"Reamintesc că este interzis accesul în sală cu telefone mobile sau alte astfel de instrumente. Tot pe palierul prevenţiei au fost transparentizate toate măsurile, astfel că organizaţii de părinţi şi reprezentanţi ai organizaţiilor non-guvernamentale care au fost acreditate de către inspectoratul şcolar judeţean vor putea sa aibă acces la tot ceea ce ţine de supravegherea examenelor şi la procedurile de desfăşurare a bacalaureatului", a mai spus Funeriu.

Demnitarul spunea că măsurile de securitate au fost sporite şi că cei care copiază vor fi şi mai drastic sancţionaţi, urmând să fie eliminaţi şi să primească interdicţie de a participa la două sesiuni ulterioare.

Astfel, un candidat eliminat la examenul din vara lui 2011 pentru că a fost prins copiind nu va mai putea participa la sesiunea din toamna lui 2011 şi nici la cea din vara lui 2012. Ei vor avea dreptul să se înscrie abia la sesiunea de bacalaureat din toamna lui 2012.

Candidaţii care au fost eliminaţi la bacalaureatul din sesiunile precedente întrucât au fost prinşi copiind pot participa la examenul din 2011, a precizat, pentru Mediafax, secretarul de stat pentru învăţământul preuniversitar, Oana Badea.

Totodată, Ministerul Educaţiei va institui, la fel ca anul trecut, o linie verde pentru semnalarea tuturor tentativelor şi cazurilor de potenţială fraudare."

Sursa: http://www.jurnalul.ro/stiri/educatie/maine-incepe-bac-ul-vezi-ce-patesti-daca-esti-prins-copiind-580377.html
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty 0800801100 - telefon gratuit pentru sesizarea neregulilor de la Bacalaureat

Mesaj  Sara Vin Iun 10, 2011 10:23 am

"0800801100 - telefon gratuit pentru sesizarea neregulilor de la Bacalaureat

Linie telefonică gratuită pentru sesizarea neregulilor de la Bacalaureat Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului a alocat linia TEL VERDE 0800801100 (telefon gratuit), la care cetăţenii pot semnala orice neregulă constatată în organizarea şi derularea examenului naţional de bacalaureat. Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şiSportului reaminteşte părinţilor că examenul de bacalaureat este gratuit pentru elevii clasei a XII-a şi solicită elevilor şi părinţilor să semnaleze la numărul amintit orice situaţie în care se solicită bani pentru organizarea examenului sau pentru protocol.

Linia de telefon 0800801100 va fi disponibilă zilnic, pe toată durata desfăşurării examenului, între orele 9.00-19.00, începând cu data de 6 iunie 2011."

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/15297
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  maria75 Vin Iun 10, 2011 11:06 am

La o prima vedere, nu cred ca este o idee rea. Daca si cei care sesizeaza dau dovada de seriozitate si semnaleaza incidente adevarate, poate se ajunge ca fraudele din timpul examenului de bacalaureat sa se imputineze.
Totusi, exista scoli in care nimeni nu este interesat de semnalarea unor evenimente nu tocmai legale.
Sunt curioasa cum vor reusi o monitorizare echidistanta a tuturor unitatilor in care se desfasoara examenul de bacalaureat, deoarece ma indoiesc ca exista sisteme de supraveghere video in fiecare dintre ele. Timpul ne va spune daca se va vedea o imbunatatire anul acesta. daca va fi asa, nu va insemna si o imbunatatire a rezultatelor acestui examen, putand avea surpriza de a constata ca multi absolventi ai clasei a XII-a nu vor promova examenul. Vom trai si vom vedea.

maria75

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty A doua sesiune de Bacalaureat - toamna 2011

Mesaj  Sara Sam Iul 09, 2011 1:05 pm

"Bacalaureat 2011: Mai multe sali de examen supravegheate video in toamna

Camerele video ar putea fi instalate in si mai multe sali de examen pentru sesiunea din toamna a examenului de Bacalaureat 2011.

Dupa ce multe dintre liceele in care examenul nu a fost supravegheat cu camere video au avut grade inalte de promovabilitate, aceasta practica s-ar putea raspandi incepand cu a doua sesiune de Bacalaureat, din toamna.

La Bacalaureat 2012, toate salile de examen ar putea fi supravegheate video. Judetele cu rata cea mai mare de promovabilitate la prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2011 sunt Suceava, Harghita, Constanta si Salaj.

"Este foarte posibil sa facem rost de fondurile necesare, pentru ca in toamna o sa avem putine sali de supravegheat, din moment ce la noi au luat Bac-ul un numar mare de elevi", a explicat Ioan Abrudan, inspector general in Salaj, citat de EVZ.ro.

Elevii care nu au promovat examenul sau nu s-au prezentat se pot inscrie la examinarea de toamna in perioada 11-15 iulie.

Probele incep in data de 22 august, iar rezultatele finale, dupa analizarea contestatiilor, vor fi publicate in 7 septembrie."

Sursa: http://stiri.acasa.ro/social/bacalaureat-2011-mai-multe-sali-de-examen-supravegheate-video-in-toamna-155260.html
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Linia telefonică gratuită rămâne activă şi pe perioada soluţionării contestaţiilor

Mesaj  Sara Sam Iul 09, 2011 1:12 pm

Linia telefonică gratuită rămâne activă şi pe perioada soluţionării contestaţiilor

05.07.2011

Linia telefonică gratuită, TEL VERDE 0800801100 rămâne activă şi pe perioada soluţionării contestaţiilor. Linia de telefon 0800801100 este disponibilă zilnic, între orele 9.00-19.00, şi este activă până afişarea rezultatelor finale, vineri, 8 iulie 2011.
Potrivit Metodologiei de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat 2011, în intervalul 5 - 7 iulie 2011 are loc rezolvarea contestaţiilor. Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului reaminteşte profesorilor, părinţilor şi elevilor că pot semnala la numărul mai sus amintit nereguli care se înregistrează în centrele de contestaţii.

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/15377
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Dezastru la BAC 2011, Sesiunea a II-a: Promovabilitate sub 20%

Mesaj  Sara Dum Sept 04, 2011 7:52 am

Dezastru la BAC 2011, Sesiunea a II-a: Promovabilitate sub 20%

Promovabilitatea la cea de-a doua sesiune a examenului de bacalaureat este de 16,06%.

■Potrivit MEDIAFAX, in sesiunea a II-a, promovabilitatea pe judete a fost de:

Bucuresti- 18%,
Arad - 16,7%
Arges- 15,91%,
Bihor - 22,31%,
Cluj - 20,62%,
Constanta - 11%,
Calarasi - 14,75%,
Covasna - 18,06%,
Damboviţa - 15,7%,
Galati - 15,39%,
Giurgiu - 38,83%,
Harghita - 12,2%,
Hunedoara - 18,97%,
Iaşi - 18,84%,
Mures - 24,85%
Prahova - 15,95%,
Salaj - 17,94%,
Valcea- 11,62%,
Vaslui - 31,05%,
Satu Mare- 16,9%,
Suceava- 36, 31%,
Sibiu- 21,95%,
Brasov-19,56%,
Gorj-14%,
Alba-17,35%,
Botosani- 16,16%,
Timis-12%.
Maramures- 21%,
Bistrita-Nasaud-17,41%,
Buzau- 22,54%.

Sesiunea de toamna a bacalaureatului a inceput in 22 august, pentru examinari fiind inscrisi 109.595 de candidati, cu aproape 40.000 mai multi decat in 2010, scrie MEDIAFAX.

Majoritatea candidatilor s-au inscris pentru sustinerea probelor scrise, acolo unde in vara au fost cei mai multi picati.

Pentru proba din 29 august - la limba si literatura romana au fost inscrisi 62.348 de candidati, iar pentru cea din 30 august - limba materna 945 de candidati. La proba din 31 august-proba obligatorie a profilului au fost inscrisi 78.082 de candidati , iar pentru proba la alegere de vineri - 60.345.

La primele probe scrise la nivel national au fost eliminati 311 candidati, cei mai multi dintre ei, adica 240, la limba romana si 71 la matemtica.

La matematica, in schimb a fost inregistrat un alt fenomen si anume foarte multi candidati au plecat din examen dupa o ora si jumatate fara sa scrie nimic, spunea inspectorul general al Capitalei.

De asemenea, 95 de candidati la nivel national (0,20 % dintre cei prezenti) au fost eliminati pentru tentativa de frauda.

Sursa: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/217206/Dezastru-la-BAC-2011-Sesiunea-a-II-a-Promovabilitate-sub-20.html
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  maria75 Dum Sept 04, 2011 5:31 pm

Acest minister minunat mai bine ar sensibiliza parintii in a-si supraveghea mai indeaproape odraslele. Sa chemi parintele la spartul targului, cand copilul a ajuns sa dea bacalaureatul asa cum a ajuns...e inutil. De asemenea, ar fi bine ca parintii sa nu mai apara la scoala la fine de semestru/an scolar, milogindu-se de profesori sa-i treaca fiul/fiica ( in multe cazuri, elevii ajung in aceasta situatie datorita absenteismului masiv). Conform ROFUIP, parintele are obligatia ca, cel putin o data pe luna, sa ia legatura cu dirigintele pentru a afla situatia scolara a fiului/fiicei. In realitate insa, procentul care se intereseaza de soarta copiilor este extrem, extrem de mic. In schimb, asa cum spuneam, ii vezi la sfarsit cum vin, plang, invoca tot soiul de motive, doar-doar i-o fi mila profului si i-o promova copilul la materia respectiva.
Statistica pe care eu o vad mai sus arata cat de inegal s-a desfasurat acest examen. Au fost judete unde s-a corectat la sange, pe cata vreme in altele corectorii au fost indulgenti( nu sunt de acord cu aceasta discriminare a copiilor pe regiuni; sincer, nu cred ca elevii din Valcea, Timis sau Constanta sunt codasii tarii; exclus ).
Si inca ceva: bacalaureatul ar fi bine sa se dea tinand cont de tipurile de curriculum ( ca tot s-a batut toba la Moldova pe problema curriculumului diferentiat). In liceele cu profil filologic, spre exemplu, numarul orelor de limba si literaratura romana este de 4, pe cata vreme la liceele cu profil real sau tehnologic- acesta este de 3. Ca sa nu mai punem la socoteala orele de lit. universala, optionalele pe literatura ( la filo )etc. De asemenea, ca sa nu mai punem la socoteala ca unele licee au in timpul semestrului 1 cel putin 2 saptamani de practica ( asta in conditiile in care, mai nou, sem. I are doar 15 saptamani). pai mai scadem 2, ramanem cu 13...Exista, asadar, o diferenta mare intre elevii de la filo si ceilalti. Si atunci...mai vechea propunere a unui bacalaureat diferentiat ar fi ok. Nu dai aceleasi subiecte tuturor cand elevii invata diferit. Nu prea e corect.

maria75

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Sara Mier Sept 07, 2011 12:07 pm

Maria, ai dreptate! Si eu cred ca nu s-a corectat la fel si nu s-a supravegheat la fel. Iar cu problema curriculumului diferentiat de asemenea ai dreptate, copiii care fac mai putine ore de romana sunt dezavantajati.
Sara
Sara
Admin

Mesaje : 186
Data de inscriere : 12/03/2011

Sus In jos

Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat  Empty Re: Ministerul Educaţiei invită societatea civilă să monitorizeze desfăşurarea examenului de bacalaureat

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum